Çok hızlı işlem yapma özelliğine sahip, büyük bilgileri çok küçük alanlarda saklayabilen ve istendiğinde bu bilgilere çok kısa zamanda ulaşabilen, elektrikle çalışan Elektronik bir cihazdır. Program çalıştırmaya yarayan bir makine de denilebilir. Bilgisayarlar ayrı işlevleri olan bir çok parçadan meydana gelmiştir ve bu parçaları yönetmek bilgisayarda bulunan özel programlar vasıtasıyla gerçekleşir. Bu programlara "İşletim Sistemi" adı verilir.

      Anlaşılacağı üzere, bilgisayar ve işletim sistemi ayrılmaz bir bütündür. Bu sebepten biz bilgisayarları iki bölümden inceliyoruz.

Bilgisayardaki Elektronik parçaların tamamına "Donanım", bilgisayarda kullanılan programların tamamına da "Yazılım" diyoruz.
Bilgisayarlar "Temel Birimler" adı verdiğimiz 4 ana sistemden oluşur.


Temel Birimler

1-) Sistem Birimi (Kasa)
2-) Monitör (Ekran)
3-) Klavye
4-) Mouse (Fare.

      Bilgisayar donanımı, iç ve dış olmak üzere iki bölümde inceleniyor. İç donanım temel birim olan sistem biriminin (kasa) içerisinde yerleşik bulunan parçaların (ekran kartı, işlemci, ram vb.) tamamıdır. Dış donanım ise, dış ortamda bulunan (yazıcı, monitör, klavye vb.) parçalara denir.

İsterseniz iç ve dış donanım parçalarını tek tek ele alalım ve ne işe yaradıklarını anlatalım: .

İç Donanımlar
Mainboard (Anakart)
Bilgisayara bağlı bütün parçaların yönetimi, bilgi alış verişinin yapılmasını sağlayan donanım aracıdır. Bütün araçlar direk veya dolaylı (kablo) olarak bu donanım aracına bağlıdır.

CPU (İşlemci)
Bir 
zaman biriminde yapabileceği güçtür. (Örnek; P4 1800 denilen işlemci saniyede bir milyar sekiz yüz milyon işlem yapabildiğini gösterir. İşlemcilerin ömrü milyon Saat olarak ifade edilir.1 milyon saat, 114 yıl olduğuna göre işlemciyi epey kullanacaksınız demektir. Fakat gerçek hep böyle değildir. İçinde bilgi tutan ve transfer işlemi yapan Transistör devreleri Su molekülünden ince olan işlemciye kazara girebilecek bir toz zerresi, bir sokağa yandaki 10 katlı binanın çökmesi gibi bir enkaz yaratacağı için işlemci biraz erken ölebilir.

Ram (Ön Bellek)
Bilgisayarın veya bir programın çalışması esnasında görev 
alan işlemci bu işlemler için gerekli bilgileri ve işlemi yaparken bulduğu sonuçları bir kenarda tutmak zorundadır. Bu geçici kayıt ortamına bilgisayarın hafızası denir. Dolayısıyla bir bilgisayardaki hafıza ile bilgisayarın hızlı çalışması doğru orantılıdır.

Harddisk (Kapasite)
İşlemcinin Not defteridir. Bilgisayarlar da yapılan işlemlerde kayıtlı olarak kalınması istenilen bilginin saklanabildiği ortamdır. Dolayısıyla kapasite ne kadar fazla olursa saklanabilecek bilgi de o kadar fazla olacaktır.

VGA (Ekran Kartı)
Bilgisayarda yapılan işlemlerin monitör vasıtası ile görüntülenmesini sağlayan donanım aracıdır.

Diğer İç Donanımlar
Bu iç donanım aygıtları bilgisayarımızın çalışmasını engellemeyecek, yardımcı araç ve özel amaçlı kullanım parçalarıdır.

Sound Card (Ses Kartı)
Sevdiğiniz bir sanatçının Cd'si mi var? veya güzel bir film mi buldunuz arkadaşınızdan? ve tabi bilgisayarınıza cd'yi yerleştirdiniz ve uygun program ile cd'nizi çalıştırdınız. Olay bu noktadan sonra başlıyor. Bilgisayarın işlemcisi, Cd-Rom okuyucu tarafından okunan 1/0 parametrelerini işlemci üzerinde değerlendirip anakart üzerinden ses kartına ses birimi olarak gönderir. Ses kartına bağlı olan hoparlörlerimizden ses çıkışını almış oluruz. Kısacası ses kartımız ses dosyalarının hoparlörümüzden çıkmasını sağlar.

Cd Dvd Sürücü 

Lazer tabanlı okuyucular olan CD ve DVD’ler günlük hayatta işimizi olağanüstü kolaylaştıran bilgi depolama alanlarıdır. Bilgisayar ortamında ise bu depolama alanlarının okunmasını sağlayan CD-DVD sürücüsü adı verilen parçalar bulunmaktadır.

CD’ler verilerin makineler tarafından okunmasını sağlayan ve bu verilerin depolanabildiği optik bir medyadır. Günümüzde kaset ve plak gibi kayıtların yerini almıştır.

Çünkü CD’ler teyplerden daha hızlı bilgi depolaması yapabilme özelliğine sahiptirler. Veriler CD’lere ikili kodlama sistemiyle yazılır, oysa teyplerde analog biçime dönüştürme zorunluluğu bulunmaktadır. İlk başta sadece okunabilir şeklinde üretilen CD’ler daha sonra tekrar yazılabilme ve üzerine kayıt yapabilme gibi özelliklerle geliştirilmiştir. CD’lerden pek farklı olmayan DVD’ler, üzerinde uygulanan teknoloji sayesinde bir CD’den 7 kat daha fazla bilgi depolayabilme kapasitesine sahiptir. DVD sürücüsü ise DVD’ye tutulan lazer ışının optik yansımalarını okuyan bir bilgisayar parçasıdır.

Tv Kartı
Adından da anlaşılacağı üzere, bilgisayarımızdan 
Televizyon seyretme imkanı sağlayan donanım aracıdır. Tv kartının normal televizyonların kullanımından bir çok avantajı vardır. Bu avantajlardan biri, sevdiğiniz veya seyretmeyi çok isteyip seyretme zamanı bulamadığınız bir programın bilgisayara kaydetme imkanıdır. Bu şekilde kayıt ettiğiniz bir programı istediğiniz bir zamanda tekrar seyredebilirsiniz. Bir başka avantajı ise bazı şifreli programları özel programlar vasıtasıyla izleme imkanıdır.

Fax Modem
Günümüz koşullarında internet kullanmayan kullanıcı hemen hemen kalmamıştır. Evet, internet bağlantısı yapmak istiyorsanız bilgisayarınızda fax modem denilen donanım aracına ihtiyacınız var demektir.

Ethernet Kartı
Birden fazla bilgisayar kullanan ticarethaneler bir bilgisayarı yönetici(ana bilgisayar) olarak kullanıp, diğer bilgisayarları eleman (terminal) olarak kullanırlar. Böylelikle bilgilerin tek bir bilgisayarda birikmesini veya internete bağlanılıyorsa bir 
Telefon hattını kullanarak bir çok bilgisayardan aynı anda internete girme olanağı sağlanmış olunur. Zaten internet cafelerinin de çalışma mantığı bu şekildedir. İşte bu anlattığımız bilgisayarlar arası bağlantıyı sağlayan donanım aygıtına "Ethernet kartı" denir. Tabi iki makineden daha fazla bağlantı yapılacaksa 'hub' dediğimiz ve dış donanımlarda inceleyeceğimiz donanım aracının (dağıtıcı) da olması gerekir.